Już jest – ruszyły zapisy na I edycję Kursu dla narzeczonych

Zbliża się data wymarzonego ślubu, czas płynie, przygotowania trwają, a Wy jeszcze nie odbyliście nauk przedślubnych? Być może okazało się, że w Waszej parafii nie ma już wolnych miejsc, lub kurs przedmałżeński nie jest prowadzony w odpowiednim dla Was terminie? A być może szukacie czegoś więcej niż tylko „odhaczenia” nauk przedślubnych, chcecie jak najlepiej skorzystać z czasu, który dzieli Was od sakramentalnego „Tak”?

Jeśli na chociaż jedno z tych pytań odpowiecie twierdząco, to doskonale trafiliście – nasz Kurs dla narzeczonych jest propozycją dla Was!

Czytaj dalej Już jest – ruszyły zapisy na I edycję Kursu dla narzeczonych

Wakacyjny początek promocji – zaczęliśmy na Przecławiu

Zespół naszej Poradni podjął się działań promocyjnych. Rozpoczęliśmy od łatwo dostępnego nam terenu, szczecińskich parafii. Dzięki ogromnej pomocy jednej z naszych ofiarodawczyń oraz otwartości i gościnności księdza proboszcza w niedzielę 10 czerwca zainaugurowaliśmy akcję informacyjną w parafii na Przecławiu. Czytaj dalej Wakacyjny początek promocji – zaczęliśmy na Przecławiu

Stało się! Nowa siedziba Poradni Donum Vitae – początek remontu

Nasza Fundacja już od ponad 2 lat podejmuje starania rozwinięcia działań Poradni leczenia niepłodności metodą naprotechnologii oraz wspierania rodzin na każdym z etapów ich życia. Do tego potrzebna jest odpowiednia przestrzeń. Po licznych przygodach – zalaniach, remontach, poszukiwaniach – udało się! Znaleźliśmy wspaniałe miejsce. A właściwie, to ono nas znalazło… Jednak potrzebne jest wsparcie finansowe.

Przez ciąg różnych powiązań skontaktowało się z nami Szczecińskie Towarzystwo Naukowe z pytaniem, czy nie chcemy przyjąć od nich regałów, ponieważ chcą wynajmować swój lokal. Po spotkaniu, kilku rozmowach, negocjacjach w ZBiLKu, regały przekazaliśmy Szczecińskiemu Caritasowi i na bardzo korzystnych warunkach finansowych ku naszej ogromnej radości podpisaliśmy umowę najmu! 🙂 Czytaj dalej Stało się! Nowa siedziba Poradni Donum Vitae – początek remontu

Nasza Instruktorka Modelu Creighton Ewelina Grzyb otrzymała certyfikat!

Po ponad roku współpracy naszej Poradni Donum Vitae z Instruktorką Modelu Creighton, Eweliną Grzyb,  z radością ogłaszamy – mamy certyfikat!

Ponad 18 miesięcy szkolenia, prowadzenia spotkań, superwizji, ciągłego dokształcania i stresujących egzaminów… ale warto było. Nasza Instruktorka Modelu Creighton z bardzo dobrym wynikiem zdała egzamin i uzyskała certyfikat Instruktora Modelu Creighton. Czytaj dalej Nasza Instruktorka Modelu Creighton Ewelina Grzyb otrzymała certyfikat!

Sesja wprowadzająca do nauki Modelu Creighton w Poradni Donum Vitae

Zapraszamy w najbliższą środę 24 maja na spotkanie wprowadzające do nauki Modelu Creighton w Poradni Donum Vitae. Jest to niezobowiązujące i bezpłatne spotkanie informacyjne w formie otwartego wykładu, podczas którego można dowiedzieć się, czym jest Model Creighton – system obserwacji kobiecego cyklu będący głównym narzędziem diagnostycznym naprotechnologii. Czytaj dalej Sesja wprowadzająca do nauki Modelu Creighton w Poradni Donum Vitae

Naprotechnologia – baza wiedzy

Artykuły, informacje i serwisy internetowe:

Serwis internetowy w całości poświęcony naprotechnologii
Naprotechnology.plOgólnopolskie Centrum Troski o Płodność www.fccp.plFundacja Instytut Leczenie Niepłodności Małżeńskiej w Lublinie
www.leczenie-nieplodnosci.pl

Fundacja Przyjaciele Życia www.przyjacielezycia.pl

Fundacja Evangelium Vitae Wrocław www.fev.wroclaw.pl

Naprocentrum Gdańsk
www.naprocentrum.pl

Naprotechnologia Szczecin www.napro.szczecin.pl

Naprotechnologia Wrocław naprotechnologia.wroclaw.pl

Naprotechnologia Wieluń
napro.webd.pl

Naprolife Kraków
www.naprolife.pl

Instytut Rodziny Warszawa
www.instytut-rodziny.pl

Napromedica Białystok
www.napromedica.pl

Poradnia Wsparcia Płodności Licheń www.lichen.pl

Centrum Medyczne Omega Kielce www.omega.kielce.pl

Centrum Zdrowia Ogrodowa Wrocław    www.ogrodowa.wroclaw.pl

Szpital Zakonu Bonifratrów Łódź
bonifratrzy.pl

Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia (DFOZ)   www.dfoz.pl/fundacja

Fundacja S.O.S. Obrony Poczętego Życia www.sos-obronazycia.org.pl

Fundacja Misja Służby Rodzinie www.msr.org.pl

Fundacja „Głos dla życia”
www.prolife.com.pl

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka    
www.pro-life.pl

Fundacji PRO – Prawo do Życia www.stopaborcji.pl

Fundacja Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia
www.dzienzycia.pl

Fundacja Małych Stópek
www.dlazycia.info

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego www.duchowa-adopcja.pl

Cichy dramat, Agnieszka Gorzelak

 

Co to jest Model Creightona (CrMS)?

Metoda obserwacji kobiecego cyklu według Modelu Creightona jest podstawowym narzędziem NaProTECHNOLOGY do monitorowania zdrowia prokreacyjnego kobiety. Podczas spotkań z instruktorem pacjenci zdobywają rzetelną wiedzę, która umożliwia kobiecie samodzielną obserwację oraz rozróżnianie sygnałów wysyłanych przez jej ciało, mogących wskazywać na nieprawidłowości w funkcjonowaniu cyklu płodności. Umożliwia również małżonkom rozpoznawanie oraz korzystanie z naturalnie występującego w cyklu kobiecym czasu płodności i niepłodności.

To, co wyróżnia Model Creightona spośród innych metod obserwacji, to:

– standaryzacja: oparte o badania naukowe precyzyjne zasady i standardy, określają zarówno sposób prowadzenia obserwacji, jak i nauczania metody, czyniąc ją wiarygodną,

– struktury: ściśle określone zasady pracy instruktorów na całym świecie oraz współpracy z lekarzami, pozostającymi pod ciągłą superwizją Instytutu Papieża Pawła VI do Badań nad Ludzką Rozrodczością w Nebrasce, dają pacjentom poczucie bezpieczeństwa, czyniąc metodę uniwersalną.

Co to jest Naprotechnologia?

Odrobina historii

Naprotechnologia (ang. Natural Procreative Technology) ma swój początek w latach 60 XX w. gdy Thomas W. Hilgers, jeszcze jako student medycyny, obecnie profesor Wydziału Ginekologii i Położnictwa Akademii Medycznej w stanie Nebraska, wraz z Diane Daly, Susan Hilgers i Ann Prebil, podejmował badania nad naturalną regulacją poczęć. Efektem prowadzonych obserwacji było wynalezienie Creighton Model FertilityCareTMSystem. Jest to oparty na metodzie owulacyjnej Billingsów system obserwacji biomarkerów, czyli objawów, których naturalne występowanie informuje o zdrowiu oraz płodności kobiety.

W czasie wielu lat badań oraz praktyki lekarskiej, dr Hilgers ujednolicał system diagnozowania zdrowia rozrodczego oraz poszerzał możliwości leczenia, przede wszystkim przez rozwój chirurgii ginekologicznej. Swoje doświadczenia, przebieg prac i badań naukowych opublikował w 2004 r. w książce The Medical and Surgical Practice of NaProTECHNOLOGY®.

 

O metodzie, czyli pierwsze kroki…

…które musi podjąć para bądź osoba zainteresowana korzystaniem z Natural Procreative Technology, powinny być skierowane do wykwalifikowanego instruktora wprowadzającego w świat wystandaryzowanego języka obserwacji i zapisu obserwowanego śluzu. Jednym z ważniejszych osiągnięć wieloletnich obserwacji kobiecych cykli przez zespół amerykańskich specjalistów, jest wprowadzenie potrójnego standardu: standardu prowadzonych obserwacji, standardu zapisu oraz standardu nauczania. Daje to pewność, że prowadzone obserwacje są dokładne i rzetelne oraz umożliwia konsultacje u dowolnego lekarza konsultanta Naprotechnologia na całym świecie.

Ponieważ podstawowym biomarkerem jest śluz szyjki macicy, powstał swoisty dla Naprotechnologia słownik oraz sposób jego opisywania, jak i spójny system obiektywnej oceny wydzieliny śluzowej. Instruktor uczy zainteresowane osoby prowadzenia obserwacji cyklu oraz zapisywania ich na odpowiednich kartach, zgodnie z obowiązującymi standardami.

Po ok. 3 miesięcznej samoobserwacji, para trafia do wyszkolonego w Naprotechnologia lekarza, który interpretuje karty obserwacji cyklu oraz ewentualne wyniki innych badań. Dzięki kartom, lekarz ma dostęp do informacji o przebiegu cyklu kobiety, których uzyskanie tradycyjną metodą diagnostyczną, byłoby znacznie trudniejsze. Umożliwia to dostosowanie kolejnych badań do fizjologicznego cyklu, specyficznego dla każdej kobiety.

Po badaniu lekarskim i zebraniu wszystkich informacji, lekarz zleca kolejne badania diagnostyczne. Po kolejnych 3-5 miesięcy diagnostyki i ciągłym prowadzeniu obserwacji cyklu, stawia rozpoznanie przyczyny niepłodności, bądź innych problemów ze zdrowiem rozrodczym kobiety i proponuje leczenie począwszy od leczenia zachowawczego, przez precyzyjną kurację hormonalną, aż po ingerencje chirurgiczne.

Mimo, iż w centrum obserwacji CrMS jest kobieta, Naprotechnologia nie zapomina o mężczyźnie, który również poddawany jest badaniom, a jeżeli to konieczne – leczeniu.

Choć Naprotechnologia została tutaj przedstawiona jako odpowiedź na wskazany we wstępie i obecnie niezwykle powszechny problem niepłodności, należy jednak zauważyć i z całą mocą podkreślić, iż nie jest to jedyny problem zdrowia rozrodczego, którym zajmuje się ta młoda dziedzina nauki. Naprotechnologia niepłodność traktuje jako objaw konkretnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu kobiety bądź mężczyzny. Postawienie diagnozy i przywrócenie zdrowego funkcjonowania jest celem leczenia, natomiast przywrócenie płodności – jedynie i aż – konsekwencją zrealizowanego celu. Gdy nie zostaje on osiągnięty, wtedy starającej się o potomstwo parze, proponuje się adopcję.

 

O nas

Poradnia Donum Vitae – Dar Życia – została powołana do życia przez Fundację Donum Vitae. Naszym główne cele, to:

  • pomoc rodzinie na różnych etapach jej rozwoju,
  • pomoc w leczeniu niepłodności poprzez stosowanie Modelu Creightona – podstawowego narzędzia diagnostycznego w naprotechnologii – oraz współpracę z lekarzami specjalistami naprotechnologii
  • kompleksowe podejście do problemu niepłodności poprzez współpracę instruktora rozpoznawania płodności, dietetyka, psychologa, doradcy życia rodzinnego i mediatora
  • propagowanie naturalnych metod rozpoznawania płodności
  • pomoc narzeczonym w przygotowaniu do sakramentu małżeństwa
  • pomoc rodzicom w przygotowaniu do macierzyństwa i ojcostwa
  • pomoc okołoporodowa poprzez współpracę z doradcą laktacyjnym oraz położną
  • pomoc małżeństwom i rodzinom w kryzysie

 

Oferując pomoc zarówno w diagnozie problemów z płodnością, jak i w każdej innej przestrzeni, zapewniamy, iż jest ona kompleksowa i profesjonalna, a tym samym zgodna z wartościami promowanymi przez Kościół Katolicki. Korzystając z naszej pomocy, nie musisz obawiać się niegodziwości moralnej proponowanych przez nasz zespół rozwiązań.

 

Usługi świadczone przez Poradnię Donum Vitae są odpłatne, staramy się jednak, aby proponowane przez nas ceny były stawkami możliwie dostępnymi. Całkowity dochód Poradni przeznaczony jest na jej utrzymanie i dalszy rozwój, oraz opłacenie realizującego naszą misję zespołu.